مشاهده / بستن موضوعات

کنترل و کاهش پدیده کودک آزاری

3345 بازدید

کنترل و کاهش پدیده کودک آزاری

 

در سال 1381 «قانون حمايت از كودكان و نوجوانان» در مجلس تصويب شد تا مانع آزاري و شكنجه كودكان توسط والدين گردد. لازم به ذكر است كه اقدامات تربيتي والدين در اين قانون مستثني است.

از سوي ديگر توجه به اينكه نكته ضروريست كه كودكي كه قرباني كودك آزاري و سو استفاده شده چنانچه در زمان كودكي حمايت هاي لازم خانوادگي را از سوي يك والد سالم دريافت كرده باشد زنجيره يا چرخه معيوب سو رفتار قطع مي گردد. همچنين آنهايي كه حمايت ها و درمان هاي لازم كودك آزاري را دريافت داشته اند و در حال حاضر نيز داراي رابطه مناسب و بدون آزار با همسر خود هستند اقدام به آزار كودكان خود نخواهند كرد. تمامي اين عوامل تشخيص زود رس كودك آزاري را مهم و حياتي مي سازد.

فرضيه:

فرضيه اي كه براي  اين پژوهش مي توان بيان كرد اين است كه اگر مسئولان كشور ما و نه تنها كشور ما بلكه تمام كشورها بيايند به قوانين كه تصويب  مي شود عمل كنند و تنها اين نباشد كه حرفهايي را بزنند ولي به آن عمل نكنند. پس فرضيه اي من در اين موضوع پژوهش اين است كه با اقداماتي كه در اين تحقيق بيان شده و با عمل كردن به آنها موجب كنترل و كاهش اين آسيب اجتماعي يعني كودك آزاري شوند.

اهداف:

اهداف طرح در 2 بخش كلي و اختصاصي به شرح ذيل مي باشد:

هدف كلي:

كنترل و كاهش پديده كودك آزاري

اهداف اختصاصي:

ارتقا آگاهي هاي گروه هدف طرح در خصوص كودك

 

50 صفحه فایل ورد فونت 14 منابع دارد قیمت:7500 تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 

انجام کلیه کارهای تحقیقاتی و پایان نامه علوم اجتماعی در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم

از ساعت 11 الی 19 روزهای کاری0216647969

 

 

 

فهرست

مقدمه

فرضيه

اهداف

تعاريف

انواع كودك آزاري

سبب شناسي(ايتو لوژي)

اقدامات اجرايي

قانون حكايت از كودكان و نوجوانان

بررسي و تحليل آماري وضعيت موجود

كلام آخر

فهرست منابع

 

 

 

كودك آزاري :

«هر گونه آسيب جسمي فكري جنسي سو استفاده و بي توجهي و بدرفتاري با كودكان زير سنين 18 سال توسط فردي كه حضانت و سر پرستي كودك را بر عهده دارد و يا توسط يك فرد بزرگتر كه اين فرد مي تواند در كانون خانواده يا خارج از كانون خانواده باشد»

كودك آزاري:

درباره كودك آزاري تعاريف متعددي ارائه شده است. اين تنوع و تعاريف متضاد باعث شده تا مقايسه ميزان بدرفتاري در بين كشورهاي مختلف غيرممكن گردد ليكن چند تعريف كلي از كودك آزاري به شرح ذيل ارائه مي گردد.

نقوس سيگل و فاستر (1993) كودك آزاري را بدين گونه تعريف مي كنند:

«هر گونه آسيب جسمي فكري جنسي سو استفاده و بي توجهي و بدرفتاري با كودكان زير سنين 18 سال توسط فردي كه حضانت و سرپرستي كودك را بر عهده دارد»

برخي روان شناسان در تعريف كودك آزاري چنين مي گويند:

«كودك آزاري به پديده اي اطلاق مي گردد كه كودك توسط يك فرد بزرگتر كه اين فرد مي تواند در كانون خانواده يا خارج از كانون خانواده باشد مورد آزار و اذيت قرار گيرد اين آزار ممكن است جسمي و يا رواني باشد. آزارهاي رواني كه به كودك اعمال مي شود تبعات روحي دراز مدت به همراه داشته و سبب ترسو شدن منفعل شدن و.. كودك مي شود.»

 

 

......................................

 

 

 

طبق قانون دادگاه خانواده ايالت نيويورك (1976) كودك آزاري يعني:

«شرايطي كه سبب مي شود والدين يا ساير افرادي كه به طور قانوني تامين سلامت و رفاه يك كودك زير 18 سال را بر عهده دارند يا خود اقدام به كودك آزاري كنند ويا به ديگران اجازه دهند تا كودك را آزار و اذيت نمايند.»

در تعاريف ديگر از كودك آزاري آمده است:

«كودك آزاري به مفهوم توصيفي انجام هر گونه صدمه و آسيب جسماني يا رواني(هيجاني) به كودك است. بدون ان كه توضيحي مستدل و اقناعي داشته باشد.»

«آزار يك كودك مي تواند به معني آزار جسماني بي توجهي و ناديده گرفتن طفل آزار جنسي و آزار روحي او باشد.»

«كودك آزاري را به معني تجاوز به حقوق قانوني كودكان و رساندن آسيب بدني و رواني به آنها تعريف كرده اند.»

«كودك آزاري رفتاري است كه در آن كودك توسط اطرافيان مورد سو استفاده هاي مختلف جسمي جنسي و عاطفي قرار مي گيرد.»

انجمن روان پزشكي امريكا در چهارمين دفترچه راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات رواني (1994) در فصلي تحت عنوان «ساير شرايطي كه ممكن است  مورد است مورد توجه باليني قرار مي داند.»

همچنين در تعريف از كودك آزاري و تعيين آن بيان شده است كه «كودك آزاري و تنبيه هر دو خشونت محسوب مي شوند و در كودك آزاري قصد و نيت آشكارا لذا بردن ا زآزار كودك براي وارد كردن آسيب بدني تعريف شده است و آن مي تواند گوياي حالات نابهنجار رواني افراد آزار دهنده باشد. كودك آزاري نوعي خشونت جسماني است كه منجر به ايجاد جراحات و صدمات جدي به قرباني (كودك ) مي شود و به صورت معمول از طرف افكار عمومي نفي مي شود. كودك آزار ديده هيچ گونه ياراي دفاع از خود و حتي طلب كمك از ديگران را ندارد. معمولا كودكان در صورت نياز هميشه به كساني پناه مي برند كه دوستشان دارند به اما هنگاميكه بدانند بزرگترين آزاردهندگان آنها همين افراد هستند چگونه مي توانند در چنين خانوادگي رشد مي كنند.

انواع كودك آزاري:

در خصوص انواع كودك آزاري صاحب نظران نظرات گوناگوني ارائه نموده اند انجمن روان پزشكي امريكا در سال 1994 كودك آزاري را شامل سه دسته آزار جسمي آزار جنسي و غفلت و بي توجهي به كودك اعلام نموه است.

ليكن برخي ديگر از صاحب نظران انواع ديگري از كودك آزاري  را نيز به سه مورد ذكر شده اضافه نمود. يا طبقه بندي متفاوتي ارائه داده اند از جمله مدرس (1382) كودك آزاري عاطفي را نيز به اين موارد اضافه كرده است. بهره كشي اقتصادي نوع پنجم كودك آزاري است

 

 

 

....................................

 

 

آزار جنسي با 4 درصد در مرتبه سوم كودك آزاري قرار دارد.

اين آمار نشان مي دهد 3/6 درصد از كودك آزاريها و به عبارتي دومين جايگاه آزارهاي جنسي بوده است كه البته به نظر مي رسد درصد اين نوع آزار بالاتر از اين رقم بوده كه به دليل تابلو بودن مساله و برخي ملاحظه كاري ها از سوي والدين و يا شرم كودك بيان نشده است. اين نوع سوء استفاده‌ها اغلب از سوي همسايگان، نزديكان و اقوام صورت گرفته و سنين 3 تا 6 سال را شامل شده است كه پسران بيشترين قربانيان آن بوده‌اند. ساير كودك آزاري‌ها به شكل 4/4 درصد فرار از خانه، 5 درصد از موارد اخراج از خانه، 4/4 حبس در خانه و حمام، ممانعت از ملاقات با مادر مطلقه 1/3 درصد، مسامحه و بي توجهي به نيازهاي اساسي كودك 5/2 درصد، سو استفاده از كودكان درتكدي گري و ممانعت از تحصيل 8/3 درصد بوده است...............

 

 

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , 7500 تومان

 

 

 

 

قیمت قبلی : 90000 ریال

قیمت جدید : 7500 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب

0 نظر
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *